Archiv 2012
Červen 2012 Cantus: O rybách a o životě s jubilantem Zdeňkem Vimrem
Scan článku ve formátu PDF ke stažení ZDE.
Červenec 2012 Stady: Kostýmy z Prodané nevěsty zaujaly
Letní aktivity pěveckého sboru Nová Česká píseň
Smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň se v letních měsících zúčastnil tří významných mezinárodních festivalů, na kterých důstojně reprezentoval Západočeskou univerzitu.
Ve dnech 23. až 24. června 2012 vystoupil spolu s lidovým instrumentálním souborem a několika sólisty v komponovaném pořadu Když zpívají Plzeňáci na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Na téměř dvouhodinovém koncertu, který přímým přenosem vysílalo několik rozhlasových stanic a ještě tentýž den odvysílala televizní stanice NOE, zazněly úpravy českých lidových písní z bývalého populárního rozhlasového pořadu Hrají a zpívají Plzeňáci.
O týden později byla Nová Česká píseň pozvána na zahajovací koncert 55. ročníku Festivalu sborového umění v Jihlavě. Pozvání bylo tak trochu jubilejní, neboť plzeňský sbor je statisticky nejčastějším účastníkem tohoto předního sborového festivalu v ČR. V kostele Povýšení sv. Kříže ve spolupráci se členy Kühnova smíšeného sboru nejprve zazněloRequiem per coro misto skladatele Zdeňka Lukáše, jehož páté výročí úmrtí v tomto roce vzpomínáme. Poté společně s Filharmonií Gustava Mahlera byla provedena česká premiéra dvacetiminutové kantáty Cultus amoris téhož autora (provedení řídil Zdeněk Vimr).
Počátkem července se sbor zúčastnil jednoho z nejprestižnějších sborových festivalů v Evropě – 49. Internationaler Chorwettbewerb Spittal an der Drau /Rakousko. Jednalo se o mezinárodní výborně obsazenou soutěž, která probíhala ve třech kolech (lidové písně, tři povinné skladby, volný program). Bylo vybráno deset sborů z deseti zemí a čtyř kontinentů (Japonsko, Jihoafrická republika, Argentina, Indonésie, Slovinsko, Dánsko, Španělsko, Maďarsko, Rakousko a Česká republika). Úroveň byla skutečně „světová“, všechna soutěžní vystoupení stejně jako koncertní programy sledovalo předem zcela vyprodané auditorium místního zámku Porcia (na 400 posluchačů!). Po celé čtyři dny vládla všude ve městě skvělá atmosféra, zpívalo se v ulicích, parcích, restauracích… I když jsme tentokrát nedosáhli na přední umístění, zaujali jsme zejména v kategorii folkloru, oblečeni do kostýmů plzeňské divadelní Prodané nevěsty. Poslední den festivalu jsme měli ještě vystoupení během dopolední bohoslužby v městečku Möllbrücke a odpoledne všechny sbory vystoupily v zámeckém areálu výletního města Millstatt. Navázali jsme řadu kontaktů a pro všechny to byla především skvělá zkušenost a nezapomenutelný zážitek.
Autor: Zdeněk Vimr
http://www.zcu.cz/u_noviny/?clanek=/u_noviny/2012/cervenec/24_7_Pevecky_sbor.html
30. 6. 2012 www.art.ihned.cz: Český festival sborového zpěvu propagovaly hudební weby ve světě, i proto je o něj větší zájem
...Během pátečního večera zazněla také česká premiéra kantáty Zdeňka Lukáše Cultus amoris pro smíšený sbor, varhany a symfonický orchestr na verše antických filozofů. "Lukáš ji napsal v roce 1978 pro britský mezinárodní festival a od té doby zřejmě nebyla nikde provedena," uvedl ředitel festivalu Vladimír Holeš. Kantátu přednesl plzeňský sbor Nová česká píseň s částí Kühnova smíšeného sboru Praha za doprovodu Filharmonie Gustava Mahlera...
http://art.ihned.cz/rychly-prehled/c1-56281780-tyden-v-kulture-25-cervna-az-1-cervence
20. 1. 2012 Unie českých pěveckých sborů: Koncert k životnímu jubileu sbormistra Zdeňka Vimra
Západočeské hudební centrum uspořádalo v polovině ledna tohoto roku sborový koncert, jímž chtělo připomenout významné životní jubileum doc. dr. Zdeňka Vimra (nar. 1952), pedagoga katedry hudební kultury Západočeské univerzity v Plzni, sbormistra opery Divadla J.K.Tyla v Plzni a dlouholetého sbormistra komorního pěveckého sboru Nová Česká píseň.
Posledně jmenované pěvecké těleso vedené jubilantem bylo také interpretem celého koncertu, v jehož první části zaznělo Requiem per coro misto, op. 252 skladatele Zdeňka Lukáše. Nesmírně působivou a závažnou a cappellovou kompozici z r. 1992 měla Nová Česká píseň možnost nastudovat jako jeden z prvních sborů v České republice ( premiérováno sborem ČKD Praha v r.1995), nahrála ji na CD ( rovněž v roce 1995) a zařadila do svého kmenového repertoáru. Že toto dílo sboru opravdu „sedí“, se zde opět potvrdilo – zpěváci byli důstojnými tlumočníky hudebního sdělení, interpretovali je s vnitřním zaujetím na vysoké umělecké úrovni tak, jak jsme tomu u tohoto sboru zvyklí.
Druhá část koncertu přinesla poněkud „odlehčenější repertoár“ – dva a cappellové sbory Zdeňka Lukáše a Jiřího Temla na texty lidové poezie (Vonička a Veselá kopa) a dále sborové úpravy lidových písní Jaroslava Krčka a Zdeňka Lukáše. Sbor je zazpíval naprosto přesvědčivě, s patřičným „nadhledem“ a doslova si vychutnal možnost „slavit“. Potěšil sbormistra milým blahopřáním a zařadil několik překvapení určených jak pro Zdeňka Vimra, tak i pro publikum, což vneslo do koncertního sálu veselí a dobrou pohodu (škrabošky s portrétem smějícího se sbormistra v kompozici Veselá kopa, dar – rybářské náčiní - při interpretaci písně Lovili rybáři aj.). V této části koncertu je třeba ocenit rovněž výborné sólisty z řad členů sboru – Lucii Zvoníkovou, Kristýnu Bečvářovou a Libora Steinera - a krásně znějící hlasové skupiny ženské, ale především mužské části sboru, které v jednotlivých úpravách lidových písní měly možnost vyniknout a upozornit na sebe.
V průběhu koncertu, který opět skvělým způsobem moderovala hudební vědkyně doc.dr.Vlasta Bokůvková, CSc., dostal příležitost i jubilant, aby se představil nejen jako vynikající sbormistr (tak je široké kulturní veřejnosti ostatně dobře znám), ale i jako vtipný vypravěč, který vzpomněl na některé zážitky a momenty, které ovlivnily jeho životní „pouť“.
V početném publiku, které zcela zaplnilo koncertní sál, nechyběla řada významných osobností z řad pracovníků Západočeské univerzity, Divadla J. K. Tyla, města Plzně, bývalých členů sboru, sbormistrů spřátelených sborů, přátel a stálých návštěvníků sborových koncertů. Ti všichni měli možnost společně oslavit hudbou jubileum Zdeňka Vimra.
Autor: Marie Nováková
http://www.ucps.cz/portal/cz/01-01-clanek.php?see_ID=2015
16. 1. 2012 Plzeňský deník: K jubileu přejeme Zdeňku Vimrovi
Plzeň – Sbormistr Zdeněk Vimr oslaví v úterý šedesáté narozeniny, ale už v pondělí mu bude patřit slavnostní koncert v Západočeském muzeu v Plzni. Od půl osmé večer tady zazpívá smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň a slovem přispěje muzikoložka Vlasta Bokůvková.
Zdeněk Vimr je významnou sbormistrovskou osobností nejen Plzně, ale bez nadsázky celonárodního hudebního života. Již léta také zasedá v porotách českých i mezinárodních sborových soutěží.
Po věhlasném skladateli Zdeňku Lukášovi převzal už v sedmdesátých letech vedení plzeňského smíšeného sboru Česká píseň, v roce 1990 založil Novou Českou píseň. Tu vede dodnes a také s tímto sborem dosáhl bezpočtu úspěchů u nás i v zahraničí. Navíc toto amatérské těleso přivedl v podstatě na profesionální úroveň.
Neméně významná je pedagogická činnost Zdeňka Vimra. Od roku 1976 působí na Pedagogické fakultě v Plzni, kde vychoval řadu výborných hudebníků včetně mimořádně nadaných mladých sbormistrů. Jako vděčná žačka se k němu hlásí například Stázka Šourová, loňská nositelka ceny Plzeňský Orfeus.
Od roku 1994 je Zdeněk Vimr zároveň sbormistrem v opeře Divadla J. K. Tyla v Plzni. Sbor tady připravil už ve více než padesáti inscenacích, v poslední době nastudoval velmi náročné sborové party v takových operách, jako jsou Pucciniho Turandot či Borodinův Kníže Igor.
Autor: Petr Dvořák