Historie sboru
Nová Česká píseň vznikla roku 1990 rozdělením známého sboru Česká píseň (založen 1954 skladatelem Z. Lukášem) na dvě samostatně pracující sborová tělesa.
Od počátků své činnosti se zúčastňuje pravidelně nejvýznamnějších sborových festivalů v České republice (FSU Jihlava, Bohemia cantat, Pražské sborové dny, Jaro se otvírá, Festival hudebního romantismu a další), úspěšně se zúčastnila i řady soutěží (FSU Jihlava – 1992 – 1. místo v národní soutěži komorních sborů, 2001 – absolutní vítězství v mezinárodní soutěži, 1992 – Nidderau, SRN – zlatý diplom, 1993 – Mainhausen, SRN – zlatý diplom, 1994 – Tolosa, Španělsko – 4. místo v kategorii lidových písní). Za dobu své existence absolvovala Nová Česká píseň téměř dvě desítky zahraničních turné do mnoha zemí Evropy i do USA. V roce 2004 byla pozvána k celovečernímu koncertu na prestižní hudební Ryedale Festival v Anglii (skladby A. Dvořáka a Z. Lukáše), v roce 2005 se zúčastnila 53. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Europäischen Wochen Passau a se samostatným celovečerním programem festivalu Pražské hudební slavnosti v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí (Monteverdi, Dvořák), v roce 2008 byla hostem hudebního festivalu Música del Maresme ve Španělsku. Nová Česká píseň je často zvána ke spolupráci s profesionálními orchestry, nastudovala dramaturgicky zajímavé koncertní programy (pravoslavné liturgické zpěvy, renesanční madrigaly, úpravy českých lidových písní, rozsáhlou sborovou tvorbu Zdeňka Lukáše, Mozartovo Requiem a Mši C dur apod.). Provedla několik světových premiér skladeb soudobých autorů, zvláště na jihlavském sborovém festivalu.
Nová Česká píseň vydala zatím šest samostatných CD (Clarton, Edit, Avik), spolupracovala i na CD Vánoce Evy Pilarové. V současné době se řadí k absolutní špičce mezi amatérskými smíšenými sbory v České republice. Odbornou kritikou je vysoce ceněna zejména hlasová kultura sboru, umožňující interpretovat na vysoké umělecké úrovni i nejnáročnější sborovou literaturu různých historických období.